Sheldon Adelson sureb 87-aastaselt


USA kasiinooperaatori Las Vegas Sands Corporation vastuoluline esimees ja tegevjuht Sheldon Adelson (pildil) suri eile õhtul 87-aastaselt.

Ajalehe Las Vegas Review-Journal raporti kohaselt suri Adelson oma kodus Malibus Californias vaid neli päeva pärast meditsiinipuhkuse võtmist, et jätkata võitlust mitte-Hodgkini lümfoomi vastu. Massachusettsis sündinud kasiinomagnaat oli väidetavalt alates 2019. aastast võitlenud verevähiga ja tema ellu jäi abikaasa Miriam koos kuue lapse ja üheteistkümne lapselapsega.

Varajane lubadus:

Sündinud Dorchesteri naabruses Boston 1933. aasta augustis näitas Adelson varakult äritegevuse hõngu pärast seda, kui ta oli kaheteistkümnesena laenanud onult 200 dollarit, et saada tänaval ajalehtede müümiseks kohalik litsents. Seejärel laenas ta väidetavalt neli aastat hiljem 10 000 dollarit, et alustada müügiautomaatide äriga enne lahkumist New Yorgi linna kolledž.

Ehkki ta ei lõpetanud kooli ja asus seejärel armeesse, et teenida seal Korea sõda, Naasis Adelson väidetavalt 1960. aastatel äritegevuse juurde, asutades tualetitarvete ettevõtte. Hiljem siirdus ta väidetavalt ettevõtte nimega De-Ice-It, mis müüs auto tuuleklaasidelt jää puhastamiseks keemilist pihustit, enne kui osales mitmesugustes ettevõtmistes kinnisvara, hüpoteegi vahendamine ja finantsteenused.

Kasumlik väljavaade:

Ajaleht teatas, et Adelson investeeris sel perioodil lisaks paljudesse ettevõtetesse, sealhulgas sellesse, mis avaldas ajakirju arvutis. Nähes võimalust, tegi ta hiljem koostööd teiste ärimeestega Robert Lively ja Richard Katzeff käivitada Arvutikaupmeeste näitus (COMDEX) mess selle ürituse avamisretkega originaalis MGM Grand aastal meelitas ligi 167 eksponenti ja 3904 osalejat.

Las Vegas Review-Journal teatas, et COMDEX kasvas peagi Las Vegase suurimaks konverentsiks koos aastas üle 200 000 osaleja. Alati rahutu Adelson kasutas väidetavalt osa oma edukast tulust Las Vegas Sands Corporationi asutamiseks 1988. aastal, enne kui ostis endise Sandsi hotell ja kasiino 110 miljoni dollari eest ja lähiümbruse ehitamine Sands Expo ja konverentsikeskus.

Välismaised rünnakud:

Ajaleht teatas, et Adelson laadis 1995. aastal kuulujutu tõttu oma osaluse Comdexis Jaapani konglomeraadile. 500 miljonit dollarit enne selle osa sularaha kasutamist Venetsia kuurordi Las Vegase ehitamiseks. Tema lootustandev kasiinoettevõte lisas siis 2009. aastal Sands Casino Resort Bethlehemi, kuid mitte enne, kui see oli laienenud embrüonaalsele Macau turule Sands Macao debüüdiga 2004. aastal, The Venetian Macao 2007. aastal ja The Plaza Macao 2008. aastal.

Las Vegas Review-Journal teatas, et Las Vegas Sands Corporation sisenes hiljem Singapuri oma ikoonilise Marina Bay Sandsi arenduse debüüdi kaudu enne Macau kohaloleku tugevdamine Sands Cotai keskuse vara 2012. aasta debüüdi kaudu, millele järgnes Pariisi Aomeni rajatise käivitamine 2016. aastal. Lisaks loodab Las Vegase peakontor firma lõpetada selle keskmise koha ümberkujundamine 2,2 miljardi dollariga Londoni Aomeni uue väljanägemisega selle aasta lõpuks enne töö alustamist neljanda sviidiga hotellitorni toomisega Marina Bay Sands ettevõte.

Poliitiline megadoonor:

Varem demokraatliku erakonna liige, Adelson väidetavalt 1990. aastate keskel vabariiklastega liitumiseks vahetus pool ning toetas paljusid tuntud konservatiivseid kandidaate, sealhulgas George W Bush, Newt Gingrich, Mitt Romney ja Donald Trump. Väidetavalt oli tal isiklik varandus ümber 35 miljardit dollarit ning kuulus ka 2018. aasta ja 2020. aasta valimistsüklite ajal Ameerika Ühendriikide suurimaks poliitiliseks abiandjaks, kokku panustades peaaegu 350 miljonit dollarit.

Heategevuslikud põhjused:

Adelsoni perekonna omanduses olev Las Vegas Review-Journal teatas, et kasiinoettevõtja panustas osa oma isiklikust varandusest aitama Benjamin Netanyahu 2015. aastal neljanda ametiaja Iisraeli peaministrina. Lisaks annetas ärimees väidetavalt heldelt mitmesugustele heategevusorganisatsioonidele, sealhulgas 25 miljonit dollarit Euroopa Yad Vashem pühamu sisse Iisrael harrastus- ja ravimmarihuaana legaliseerimise võitmise kampaaniate kõrval.

Kõiki neid täiendas väidetavalt tema asutamine Dr Miriam ja Sheldon G Adelsoni meditsiiniuuringute sihtasutus, mis rahastab vähi ja neuroloogiliste häirete ravimeetodeid, Adelsoni perekonnafond “tugevdada Iisraeli riiki ja juudi rahvast” ja Dr Miriam ja Sheldon G Adelsoni kliinik narkootikumide kuritarvitamise raviks ja uurimiseks Las Vegases.

Kuuldavasti luges Miriam Adelsoni avaldust…

“Väljakannatamatu valuga teatan ma oma mehe surmast, Sheldon Adelsonpika haiguse tüsistused. Minu jaoks on tema lapsed, lapselapsed ja tema leegid sõpru ja austajaid, töötajaid ja kolleege, ta on täiesti asendamatu. ”